Ogrzewanie ogrodów zimowych

|

Ogrzewanie ogrodów zimowych – komfort uzyskany poprzez elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie ogrodów zimowychOgrzewanie ogrodów zimowych? Jasne!
Ogrody zimowe to coraz częściej miejsce relaksu dla całej rodziny, spotkań z przyjaciółmi przy lampce dobrego wina, filiżance kawy czy herbaty. To miejsce, gdzie w otoczeniu wyszukanej zieleni, kwiatów czy egzotycznych roślin możemy odetchnąć od zgiełku dnia codziennego.
Planując miejsce dla ogrodu zimowego należy pamiętać o ciepłych przeszkleniach, termoizolacji podłogi na gruncie oraz ogrzewaniu, najlepiej podłogowym.
To efekt ciepłej podłogi sprawi, że będziemy się dobrze czuli w naszym ogrodzie zimowym nawet w mroźne dni. Budując ogród zimowy od podstaw możemy zastosować w posadzce na warstwie termoizolacji kable grzejne. Najczęściej jednak wykorzystuje się do tego celu elektryczne maty grzewcze instalowane w warstwie kleju bezpośrednio pod terakotą. Mniejsza bezwładność ogrzewania podłogowego w przypadku zastosowania mat grzewczych daje więcej możliwości korzystania z ogrodu zimowego bez wcześniejszego planowania tego pobytu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe sterowane jest najczęściej w oparciu o termoregulator z czujnikiem podłogowym, mniej czułym na chwilowe działanie słońca. Może to być też termostat z programatorem tygodniowym, który przygotuje nam komfortową temperaturę na daną godzinę konkretnego dnia, a poza utrzyma bezpieczną dla roślin temperaturę ekonomiczną.

Przykładowy dobór mat grzewczych:

Do wykonania ogrzewania podłogowego najczęściej stosujemy elektryczne maty grzewcze
o mocy 150-160W/m2, a w strefie brzegowej wzdłuż przeszkleń możemy zastosować mocniejsze maty o mocy 200W/m2. Zwiększona moc jednostkowa zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej na dużych powierzchniach okien.
Maty grzewcze możemy łączyć w większe powierzchnie, pamiętając aby sumaryczna moc nie przekroczyła 3,5 kW dla jednego termoregulatora.

Więcej na temat doboru mat grzewczych w linku poniżej:

(kliknij tutaj!)

Dlaczego elektryczne ogrzewanie podłogowe? 

Wielką zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest brak widocznych elementów ogrzewania, równomierność temperatury grzejnika powierzchniowego oraz możliwość całkowitego wyłączenia ogrzewania bez żadnych konsekwencji np. przy dłuższym
wyjeździe zimą. Maty grzewcze w ogrodach zimowych to prostota wykonania, często we własnym zakresie, bezpieczeństwo funkcjonowania oraz precyzyjna regulacja i ekonomia działania.